پایگاه خبری صنعت نما - زنگ خطری دیگر برای دریاچه ارومیه؛ توسعه زمین‌های کشاورزی
.
دوشنبه - ۲۷ خرداد - ۱۳۹۸
ساعت :

زنگ خطری دیگر برای دریاچه ارومیه؛ توسعه زمین‌های کشاورزی

مدیر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی ضمن انتقاد از توسعه اراضی کشاورزی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه گفت: دانشگاه‌های ارومیه و تبریز ماموریت یافته‌اند که عدد دقیق توسعه کشاورزی را در کل حوضه آبریز استخراج کنند و پس از استخراج این آمار برخوردهای لازم صورت خواهد گرفت.

به گزارش صنعت نما، فرهاد سرخوش در پاسخ به این پرسش که آیا طی چند سال گذشته اراضی کشاورزی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه توسعه یافته است، اظهار کرد: طبق برآوردها در کل حوضه آبریز دریاچه ارومیه شامل استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و کردستان اراضی کشاورزی حدود ۲۱ هزار هکتار بیشتر شده است، درحالی‌که طبق مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه باید از افزایش سطح زیر کشت در این حوضه جلوگیری می‌شد تا کاهش ۴۰ درصدی مصرف آب درحوزه کشاورزی محقق شود. متاسفانه پایبندی به این مصوبه وجود نداشت.

وی ادامه داد: عمده توسعه اراضی کشاورزی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه «دیم» بوده است البته از دانشگاه‌های ارومیه و تبریز خواسته‌ایم که بررسی دقیقی در مورد میزان توسعه اراضی کشاورزی در حوضه دراچه ارومیه داشته باشند. در صورت آماده شدن این گزارش، برخوردهای لازم طبق ضوابط انجام خواهد شد.

از وضعیت بودجه‌ای ستاد احیای دریاچه ارومیه چه خبر؟

مدیر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی در بخش دیگر گفت‌وگو در پاسخ به پرسشی در مورد وضعیت بودجه‌ای ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: مبلغی که از ماده ۱۰ و ۱۲ برای ما ابلاغ شده، ۵۰۰ میلیارد تومان برای سال ۹۷ است که در حال مبادله موافقت‌نامه‌های مربوط به آن هستیم تا دستگاه‌های مجری بتوانند این مبالغ را به صورت اسناد خزانه دریافت کنند.

به گفته سرخوش، همچنین ۴۰۰ میلیارد تومان هم از محل صندوق توسعه ملی برای تکمیل پروژه انتقال آب کانی‌سیب به دریاچه ارومیه ابلاغ و تاکنون ۵۰ درصد آن دریافت شده است. قول داده شد که مابقی نیز به زودی تخصیص داده شود.

مدیر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی در ادامه با اشاره به اجرای مرحله اول رهاسازی آب از سدهای مهاباد، شهرچای، زولا و سلماس به سمت دریاچه ارومیه گفت: این رهاسازی از ۲۶ آبان‌ماه آغاز شده است. تاکنون رهاسازی سدهای مهاباد و شهرچای به پایان رسیده است اما رهاسازی آب از سدهای زولا و سلماس تا حدود یک هفته بعد ادامه خواهد داشت. تاکنون در نتیجه این رهاسازی‌ها ۸۰ میلیون متر مکعب آب به دریاچه رسیده است.

وی با بیان اینکه مرحله دوم رهاسازی آب به دریاچه ارومیه از سدهای حوضه آبریز، در بهمن‌ماه امسال اجرایی خواهد شد، اظهار کرد: رهاسازی زمستانه از همه سدهای حوضه آبریز انجام می‌شود. جزئیات مربوط به آن از جمله میزان آب رهاسازی‌شده ابتدای دی مشخص می‌شود. از میزان آب‌های موجود در حوضه آبریز، مصارف آب شرب و کشاوزی جدا می‌شود و مازاد به عنوان حق‌آبه زیست محیطی به دریاچه ارومیه می‌ریزد.

رواناب‌ها در  دریاچه ارومیه از اول آذر

سرخوش همچنین با اشاره به مصوبه ستاد احیای دریاچه ارومیه مبنی بر ورود کلیه رواناب‌های حوضه آبریز به دریاچه ارومیه تصریح کرد: طبق مصوبه ستاد از اول آذر سال جاری تا اردیبهشت سال آینده باید همه رواناب‌ها در حوضه دریاچه به عنوان حق‌آبه دریاچه ارومیه تلقی شده و به دریاچه بریزد.

وی تاکید کرد: از ابتدای ماه جاری از طریق اکیپ‌های گشت و بازرسی، شرایط ورود رواناب‌ها به دریاچه ارومیه را کنترل می‌کنیم تا این رواناب‌ها در هیچ نقطه‌ای مصرف غیر مجاز نشود. قطعا این طرح، اثربخشی خوبی در بهبود وضع دریاچه خواهد داشت.  

این مدیر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه همچنین به لایروبی رودخانه‌ها و احداث و بازسازی سردهنه رودخانه‌ها اشاره کرد و گفت: ترمیم و ساخت سردهنه‌ رودخانه‌ها تا ۷۰ درصد انجام شده که در کنار لایروبی رودخانه‌ها، نقش تاثیرگذاری در جلوگیری از هدررفت آب دارد.

سرخوش با اشاره به وضعیت دریاچه ارومیه اظهارکرد: در حال حاضر تراز دریاچه ارومیه ۱۲۷۰.۴۴ متر است، این درحالیست که در آخر سال آبی گذشته (شهریور۹۷) تراز دریاچه ۱۲۷۰.۲۱ متر بود بنابراین در شرایط کنونی که کمتر از سه ماه از آغاز سال آبی جدید می‌گذرد، تراز دریاچه ۲۲ سانتیمتر بیشتر شده است. از سوی دیگر تراز دریاچه ارومیه در مدت مشابه سال گذشته، ۱۲۷۰.۲۸ متر بود و افزایش ۱۶ سانتی‌متری نسبت به سال گذشته را نشان می‌دهد.

وی با بیان اینکه در شرایط حاضر وسعت دریاچه ارومیه ۱۹۲۸ کیلومترمربع است، این رقم را با پایان سال آبی گذشته و  مدت مشابه در سال قبل مقایسه کرد و گفت: در آخر شهریور سال ۹۷، وسعت دریاچه ارومیه ۱۶۴۶ کیلومتر مربع بود که تاکنون ۲۸۲ کیلومتر وسیع‌تر شده است.

مدیر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی در پایان تاکید کرد: حجم آب دریاچه ارومیه در آخر سال آبی گذشته (شهریور ۹۷)، ۹۶۰ میلیون متر مکعب ثبت شد که خوشبختانه در حال حاضر به یک میلیارد و ۳۶۰ میلیون مترمکعب رسیده است و نشانگر افزایش ۳۴۰ میلیون متر مکعبی حجم آب دریاچه است.

به گزارش ایسنا، مسعود تجریشی - مدیردفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه - در کارگاه آموزشی آب و محیط زیست که در مهرماه امسال برگزار شد، گفته بود: ستاد احیای دریاچه ارومیه موضوع توسعه کشاورزی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه را به شورای عالی امنیت ملی برده است.

 

پایان خبر/

 

اشتراک این مطلب

برچسب‌ها

درباره ی صنعت نما

يك رسانه پويا و پيشرو مي‌تواند مطالبات فعالان صنعت و معدنکاران را نمايندگي و افكار عمومي را با جايگاه و پتانسيل‌هاي اين بخش آشنا سازد. در آن صورت مسئولان و تصميم‌گيران نيز متناسب با اين جايگاه عمل خواهند كرد.

 

"صنعت نما" مي‌خواهد چنين رسانه‌اي باشد؛

ارایه سريع و لحظه‌اي اخبار، جمع‌آوري خبر و تحليل آن ها و بررسي فرصت‌ها و چالش هاي پيش‌روي صنعت.

 

 

لینک های مفید

آخرین ویدئوها

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین خبرها و اخبار، در خبرنامه صنعت نما عضو شوید.